Żywe ogrodzenie inaczej żywopłoty

Żywe plot bądź żywopłoty

Żywopłoty zazwyczaj pełnią podobną funkcję jak płoty Winylowe, natomiast częstokroć służą ponadto za dekoracje. Zwykle takie ploty komponuje się w nasłonecznionych kompozycjach, gdzie blyskawicznPrzeważnieie rosną oraz silnie gęstnieją. Co niemiara szyku mają również takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałęzi albo kwiatami tworzą zajmujące uwagę widoki,natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku podłoża , powoduje iż nawet niedługi spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja oraz relaksuje.

Projektując płot z żywopłotu, powinno się zwrócić uwagę na funkcje takiego parkanu, warunki które są często spotykane w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego uprawę. Żywe ogrodzenia o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, często również mocniej kwitną, niemniej jednak chcą też bardzo dużo przestrzeni. Geometryczne względnie bogato profilowane zielone parkany mogą być niesłychanie wysmuklę, jednak trzeba je cyklicznie wycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie. Jest zatem nad czym się zastanawiać, bo takie ogrodzenie tworzy się na jakiś czas, czasem nawet na długiepokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest żywy parkan o wysokości do półtorej metra. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, bardzo często wybierany w Polsce na żywopłoty kształtowane. Ma on bardzo dużo walorów:
• jest mało wymagający,
• dobrze znosi porę suchą,
• ekspresowo rośnie,
• regularnie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie żółknie od spodu,
• w okręgach o umiarkowanym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek okłada niedostępny dla wzroku plot,
• jest tani w utrzymaniu.

Ligustr można zamienić z irga błyszcząca-jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne kolory brązu, żółci oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Bywają to to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony widocznej, zaś cześć gałązek pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s