Wierzba urośnie nawet z patyka gałęzi.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Wykorzystując taką okoliczność, możemy dzięki niej skonstruować wyrafinowane postaci ogrodzeń. Na skutek tego nasze ogrodzenie zdobędzie unikalny charakter a także będzie się wyróżniać pośród ogrodzeń w otoczeniu.

Rosnące na posessji oraz grząskich łąkach wierzby od jakiegoś czasu zagościły w lokalnych botanikach. Umiłowaliśmy je poprzez urodę i spectficzne kociaki. Nie są ambarasujące, potrzebują jeno wiele nawodnienia oraz nie dużo słońca. Zaspokoją się niby dowolną rolą.


Niewiele roślin sprosta także identycznie prędko stymulować stracone odrosty i odrośle. Wierzby wybitnie swobodnie rekonstruują również osobisty system korzeni. Wystarczy, że ucięty lub nawet złapany patyk zagłębiony w zwilgotniałej ziemi po niedługim czasie ukorzeni się oraz sprezentuje zaczątek kolejnemu drzewu. Pewna osoba wpadła na idea, by spośród wierzb tworzyć zaplątane przęsła w płocie czy też płoty zalane liśćmi. Zapewne pożądane byłoby posiadać tak oryginalne ogrodzenie. Najprawidłowiej do stworzenia takiego parkanu zastosować następujące sposoby wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), nazywana konopianką, i jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają kilka jednakich własności:

dostarczają prostolinijne, długie i nader elastyczne pędy – wskutek tego można bez trudu kształtować formę ogrodzenia;
migiem odrastają po skróceniu- w krótkim czasie zdołamy wypleść pełne przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej mądrości do założenia takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Gdy mamy już propozycję na kształt płotu, musimy postarać się o pasujące wierzbowe pędy na ogrodzenie. Niestety, wytrzaśnięcie ich w wymogach zwyczajnych jest kłopotliwe, ponieważ dziko wzrastające krzewy sporadycznie wypuszczają niesłychanie długie a zarazem proste pędy. Najprzyzwoiciej jest założyć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie należało poczekać kilka latek.

W celu założenia plantacji wierzby na ogrodzenie wyłówmy nasamprzód lokalizację w ogrodzie, ździebko przez nas nawiedzane oraz w żadnym wypadku zauważalne.Wiosenką, w marcu lub w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsady, z których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jak sadzonek użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki rozciągłości 25-30 cm, jakie możemy zdobyć z dziko rosnących roślin. Nim zasadzimy należy je zanurzyć na 24 godziny w głębi, żeby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w ziemię, tak tak aby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, że rośliny migiem się grubieją, w następstwie tego powinny rosnąć w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok czy też dwa dozwalamy roślinom swobodnie dojrzewać, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, jakich wiosną nowego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki rzadko przewyższają 2m, z tej przyczyny na dłuższe musimy zaczekać choć jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku do kilkunastu gałązek, jakie wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s